ikonka_telefonu +48 510 593 777 | +48 607357 123 jarkowice@wp.pl

Rudawski Park Krajobrazowy

Rudawski Park Krajobrazowy

 Jezioro

 

Jadąc z Jarkowic, ze Szczęśliwej Siódemki w kierunku Kowar i Zielonej Góry, mija się wspaniałe i malownicze miejsce, jakim jest Rudawski Park Krajobrazowy. Znajduje się on na pograniczu Sudetów Zachodnich i Środkowych, a zahacza o takie miejsca jak Jelenia Góra, Kowary, Jawor, Kamienna Góra, Marciszów i Mysłakowice. Nic dziwnego – w końcu rozciąga się na 15705 hektarów, wraz z otuliną zajmująca powierzchnię 6600 hektarów.

Nie ważne czy jesteś zapalonym rowerzystą, masz ochotę na rodzinny spacer, a może uwielbiasz wspinaczkę – w Rudawskim Parku Krajobrazowym każdy znajdzie coś dla siebie. W Parku wyznaczono aż 152 kilometry ścieżek turystycznych, więc jest tam wiele do zobaczenia.

 

Zamek

 

Świetnym wyborem na całodniową wycieczkę jest lekki, choć długi, zielony Szlak Zamków Piastowskich. Zaczyna się w Wojanowie – tam już zobaczymy pierwszy wspaniały zabytek, jakim jest Pałac Wojanów-Bobrów. Stamtąd ruszamy do Husyckich Skał, przechodzimy przez schronisko Szwajcarka i skały Krowiarki – by trafić na Zamek Bolczanów. Stąd zostaje nam już droga do Janowic Wielkich i z powrotem. Cała trasa jest typowo spacerowa, trzeba jednak uzbroić się w solidny zapas prowiantu i cierpliwości – droga potrwa około siedmiu godzin. Zapewne będzie to jednak szczęśliwa siódemka. Zawsze jednak można zdecydować się na krótszy szlak – biegnący z Mysłakowic, obok Pałacu Cesarskiego, przez Drogę Królewską, następnie obok stawów Karpnickich i Zamki Karpniki. Tutaj wystarczą niecałe dwie godziny. Jeśli natomiast ponad historyczne zamki cenimy sobie piękno przyrody, powinniśmy wybrać fragment czerwonego szlaku Sudeckiego im. Mieczysława Orłowicza, który biegnie przez najważniejsze pasma Sudetów w Polsce (około 5 godzin drogi).

Fani sportu i ruchu na świeżym powietrzu będą na pewno zachwyceni ofertą Rudawskiego Parku Krajobrazowego. Znajduje się tutaj wiele krajobrazowych szlaków rowerowych, miejsca do wspinaczki, trasy narciarskie, a także organizowane są spływy kajakowe. Zdecydowanie jest to jeden z najbardziej przyjaznych parków krajobrazowych dla sportowców.

W parku czekają Cię też fantastyczne widoki. W średniowieczu, na jego terenie było wiele kopalni, które teraz stoją już nieczynne – niektóre z nich zaś zostały zalane i przeistoczyły się w fantastycznie wyglądające, barwne jeziora. Na uwagę zasługuje także lokalna roślinność – szczególnie ta torfowa, zgromadzona wokół Trzcińskich Mokradeł. Przemierzając tereny parku możemy natknąć się także na wiele chronionych i rzadkich gatunków zwierząt m.in. bociana czarnego, salamandrę plamistą, cietrzewia, gronostaja czy minogę.

Nocleg w Szczęśliwej Siódemce zapewni Ci dobrą bazę wypadową do Rudawskiego Parku Krajobrazowego. Podczas pobytu u nas będziesz miał okazję zobaczyć i zwiedzić jeszcze nie jedno z pobliskich miejsc i atrakcji. A jeśli się zmęczysz, zawsze spokojnie wypoczniesz w naszym pensjonacie.